۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
طلوع گل محمدی - اسفند 97

 

طلوع گل محمدی

این جا مکه مکرمه است و امروز جمعه 20 جمادی الثانی از سال هشتم قبل از هجرت. شب در سحرگاهان پنهان شد و فجر صادق به سوی کرانه روزی زیبا روانه گشت. خانه نبوت در این روز فرخنده که روز آدینه و عید است و روز شادی منتظر مهمان است. آن هم چه مهمانی! محمد و خدیجه هر دو، لحظه شماری می کنند که باردرخت نبوت را برگیرند. ناگهان گل های وجود شکوفا شده به عطر افشانی می پردازند. نسیم می وزد. پرندگان هوا نغمه سرایی می کنند. فرشتگان سپاسگزارانه سر به سجده می افکنند. در آن روز فرخنده و زیبا، همراه با هلهله ملائک، پرفروغ ترین شعاع نور محمد(ص) طلوع می کند و ... زهرا (سلام الله علیها) به دنیا به می آید.

صفات آسمانی ریحانه النبی صلی الله علیه و آله

ارزش انسانها مسلماً یکسان نیست، بعضی از مقربترین فرشتگان الهی برترند و بعضی از درنده ترین حیوانات پائین تر، و آنچه به این انسان ارزش می دهد بر اساس معرفی قرآن و اسلام همان «علم و ایمان و تقوی و ملکات فاضله انسانی است».

با توجه به این معیارها بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) برترین زنان جهان - در لسان پیامبر(ص) - معرفی شده است.  در روایات فراوانی که در منابع معروف اهل سنت آمده تصریح شده است که فاطمه زهرا(س) افضل زنان جهان بود، آن سخنی است که پیغمبر اکرم (ص) آنرا به تعبیرات مختلف بیان فرموده است. در یک جا می فرماید: «ان افضل نساء اهل الجنة خدیجة بنت خویلد و فاطمة بن محمد(ص) و مریم بنت عمران و آسیة بنت مزاحم؛ برترین زنان بهشت خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد(ص) و مریم دختر عمران و آسیه دختر مزاحم [همسر فرعون] است».

  

 

 حضرت فاطمه سلام الله علیها در آینه قرآن و احادیث

کوثر یک معنای جامع و وسیع دارد و آن «خیر کثیر و فراوان» است و مصادیق آن زیاد است. اما بسیاری از بزرگان علمای شیعه و اهل سنّت، یکی از روشن ترین مصادیق آن را وجود مبارک فاطمه زهرا علیهاالسلام دانسته اند. در شأن نزول سوره کوثر آمده است: مشرکان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم را متّهم کردند که فاقد نسل است. قرآن ضمن نفی سخن آنها می گوید: «ما به تو کوثر دادیم» از این تعبیر استفاده می شود که این خیر کثیر همان فاطمه زهرا علیهاالسلام است. نسل و ذریّه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به وسیله همین دختر گرامی در جهان انتشار یافت؛ نسلی که علاوه بر اینکه فرزندان جسمانی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بودند، آیین و ارزش های اسلام را حفظ کردند. مفسّران یادآور شده اند: اینکه این سوره خبر می دهد که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بی فرزند نخواهد بود و نسل و دودمان او فراوان در جهان وجود خواهد داشت، یکی از جهت های اعجاز قرآن محسوب می شود. سیره و آموزه های رفتاری فاطمه زهرا سلام الله علیها

از خصوصیات اسوه های الهی این است که همواره از سایر افراد بشر در مراتب کمال انسانی پیشقدم هستند و این تقدّم به صورتی است که بشر هرچه در ابعاد مختلف رشد کند، بازهم نمی تواند بی نیاز از آنان باشد. ما انسان ها هرچه سعی و تلاش کنیم، به افق فضائل آنان نمی رسیم و نمی توانیم در حدود آنان و مانند آنها عمل کنیم، ولی باید در محدوده توان و استعداد خود در مسیر آنان حرکت نماییم. این که می گوییم فاطمه علیهاالسلام یا سایر حضرات معصومان علیهم السلام الگوی همگانند، بدان معنا نیست که باید فاطمه علیهاالسلام یا علی علیه السلام شد، بلکه مقصود «فاطمه وار بودن و فاطمه گونه زیستن» است... در سخنی از صادق آل محمّد علیه السلام آمده است: به خدا سوگند! من شما و روح های تان و بوی خوش تان را دوست می دارم. ما را در این جهت با پرهیزکاری و تلاش خود یاری کنید. هرگز به ولایت ما نمی رسید جز با کوشش و تقوا و کسی که دیگری را به عنوان «امام» و «اسوه» برگزیده است، باید عملش مطابق با عمل او باشد


کوثر پیامبر
صلی الله علیه و آله در آینه ی شعر و ادب

 امشب؛ شب ولادت زهرای اطهر(علیها السلام ) است
کز نور طلعتش همه عالم منور است
خورشید طالع است به دامان مصطفی صلی الله علیه و آله
کز مقدمش ستاره اسلام ازهر است
کوثر عطا نمود خدا بر رسول خویش
الحق جمال فاطمه تفسیر کوثر است
مرضیه است و راضیه زهرای بی گناه
کو را تمام عرصه ی جنت مسخر است
او گوهریست نادره کز لطف کردگار
دخت رسول اکرم و همراز حیدر است

سرم را نه ظلم می تواند خم کند، نه مرگ، نه ترس،
سرم فقط برای بوسیدن دست های تو خم می شود مادرم 
از اعماق وجودم اعتقاد دارم که هر روز، روز توستپیامبر اکرم (ص):
هر کس پیشانی مادر خویش را ببوسد، از آتش جهنم دور می ماند

 

بانوی ایرانی! روزت مبارک

نقش زن در اجتماع

 

کتاب کلمات قصار امام خمینی «ره» ( پندها و حکمتها ) - فصل سوم 
صفحه 207
زن نقش بزرگی در اجتماع دارد، زن مظهر تحقق آمال بشر است. زن مربی انسان است. از دامن زن مرد به معراج می رود. زن یکتا موجودی است که می تواند از دامن خود، افرادی به جامعه تحویل دهد که از برکاتشان یک جامعه، بلکه جامعه ها به استقامت و ارزشهای والای انسانی کشیده شوند .
نقش زن در جامعه بالاتر از نقش مرد است؛ برای این که زنان، بانوان، علاوه بر این که خودشان یک قشر فعال در همه ابعاد هستند، قشرهای فعال را در دامن خودشان تربیت می کنند.
من در جامعه ی زنها یک جور تحول عجیبی می بینم که بیشتر از تحولی است که در مردها پیدا شده. این جانب به زنان پرافتخار ایران مباهات می کنم، که تحولی آن چنان در آنان پیدا شد، که نقشه شیطانی بیش از پنجاه سال کوشش نقاشان خارجی و وابستگان بی شرافت آنان، از شعرای هرزه گرفته تا نویسندگان و دستگاههای تبلیغاتی مزدور را ، نقش بر آب نمودند. زنان در عصر ما ثابت کردند که در مجاهده همدوش مردان، بلکه مقدم برآنانند.
صفحه 208

ما مفتخریم که بانوان و زنان، پیر و جوان و خرد و کلان، در صحنه های فرهنگی اقتصادی و نظامی حاضر و همدوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی و اعتلای اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند. من هر وقت بانوان محترم را می بینم که با عزم و اراده قاطع در راه هدف حاضربه تحمل همه طور زحمت، بلکه شهادت هستند مطمئن می شوم که این راه به پیروزی منتهی می شود. بانوان، رهبر نهضت ما هستند . شما بانوان شجاع دوشادوش مردان پیروزی را برای اسلام بیمه کردید. شما خواهران در این نهضت سهم بسزایی داشتید . شما خواهران عزیز و شجاع، دوشادوش مردان پیروزی را برای اسلام بیمه کردید. مردان ما مرهون شجاعتهای شما زنهای شیر دل هستند. ما بسیاری از موفقیتها را مرهون خدمتهای شما بانوان می دانیم. خدمت مردها هم، بسیارش مرهون خدمت زنهاست. بانوان ایران، در این نهضت و انقلاب سهم بیشتری از مردان دارند. بانوان عزیز ما اسباب این شدند که مردها هم جرات و شجاعت پیدا کنند. این پیروزی را ما از بانوان داریم قبل از این که از مردها داشته باشیم . آنچه که در ایران بزرگتر از هر چیز بود، تحولی است که در بانوان ایران حاصل شد.

صفحه 209

اگر این نهضت و انقلاب اسلامی هیچ نداشت جز این تحولی که در بانوان و درجوانان ما پیدا شد، این یک امری بود که کافی بود برای کشور ما. آسیب نخواهد دید ملتی که بانوانش در صف مقدم برای پیشبرد مقاصد اسلامی هست. چه افتخاری بالاتر از این که زنان بزرگوار ما در مقابل رژیم ستمکار سابق و پس از سرکوبی آن، در مقابل ابرقدرتها و وابستگان آنان، در صف اول، ایستادگی و مقاومتی از خود نشان دادند که در هیچ عصری چنین مقاومتی و چنین شجاعتی از مردان ثبت نشده است. در تربیت و تعلیم جامعه بزرگوار، بانوان پیشتاز باشند. اگر زنهای انسان ساز از ملتها گرفته بشود، ملتها به شکست و انحطاط خواهند رسید. صلاح و فساد یک جامعه، از صلاح و فساد زنان در آن جامعه سرچشمه می گیرد . شما مردان و زنان تاریخ، باید پایداری در راه کوبیدن ستمکاران و دفاع از حق را به جهانیان و نسلهای آینده ثابت کنید.

*********************


 
تاریخ به روز رسانی:
1397/12/06
تعداد بازدید:
738
امور فرهنگی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان ده ونك، دانشكده فيزيك شيمي دانشگاه الزهرا
  كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188041347+
فاكس : 982188613935+
 physchem[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.